Amikor várva várt kisbabánk először jelentkezik, természetesen első gondolataink egyike, hogy szeretnénk neki mindent megadni, amit csak lehet. De vajon tudjuk-e, hogy mi az a minden, amire a kisbabának szüksége van?
Ugyan Kovalik Éva már egy éve akkreditált ligavezető, a szokásos bemutatkozás elmaradt. Ezt szeretnénk most pótolni....
Többgenerációs családban nőttem fel sokáig egyedüli gyerekként, tíz éves voltam, mikor az öcsém megszületett. Tulajdonképpen ez jelentette az első lépést az anyaságra való felkészülésre. Mivel édesanyám 1 éves koráig szoptatta a testvéremet, természetes volt, hogy én is szoptatni fogok.
India
A várandósság alatt a nők nagy figyelmet fordítanak arra, hogy csupa szép és kellemes dologgal vegyék körül magukat. Ezért aztán nemes, bátor és jó hősökről szóló történeteket olvasnak, szép képeket akasztanak ki otthonukba és a fiatalasszony olyan jókedvűen és boldogan tölti a várandósság idejét, amennyire csak tőle telik.
Főleg vidéken szülnek az asszonyok otthonukban, bábával. Miután világra jön a csecsemő, megfürdetik és megszoptatják. Egészen a kisgyermekkor végéig naponta maszszírozzák is.
Egy kisbaba szüksége az anyatejre és az édesanyja képessége, hogy azt a megfelelő mennyiségben termelje a természet egyik legtökéletesebb példája a kereslet-kínálat törvényére. A tömegesen előállított mesterséges tápszerek megjelenéséig az emberi faj életbenmaradása nagyban függött az anya azon képességétől, hogy elegendő mennyiségű tejet tudjon termelni, amellyel gyermekét megfelelően tudja táplálni. A bőséges tejtermelés kialakítása és fenntartása könynyű, ha az ember megérti, hogyan lehet szabályozni a tejmennyiséget, illetve milyen dolgok boríthatják fel a baba igénye és az előállított tejmennyiség közötti egyensúlyt.
A La Leche Ligát azért alapították, hogy főképp személyes segítségnyújtással bátorítást és megfelelő információt adjon minden édesanyának, aki szoptatni kívánja gyermekét.
A La Leche Liga lényege, hogy tapasztalt édesanyák segítik várandós és kisgyermekes társaikat a szoptatás művészetének elsajátításában. A La Leche Liga tanácsadói olyan édesanyák, akik maguk is sikeresen szoptatták vagy szoptatják egy vagy több gyermeküket. A LLL különlegessége éppen abban van, és hatékonysága azon alapul, hogy a tanácsadók nem csak könyvekből tanult ismereteket adnak át, hanem – mivel maguk is átélték a szoptatás minden örömét és buktatóját – együttérzéssel és megértéssel fordulnak a nehézségekkel küzdő édesanya felé, és bevált gyakorlati javaslatokat tudnak adni a problémák megoldására.
Ha valaki a La Leche Liga tagja szeretne lenni, elég, ha egyetért céljainkkal és támogatni kívánja azokat. Ahhoz azonban, hogy akkreditált LLL tanácsadó és csoportvezető lehessen, ennél egy kicsit több kell.