10.00-10.15 Családi kapcsolatok és szoptatás Schneiderné Diószegi Eszter (elnök, La Leche Liga Magyarország Egyesület) Rákosi Dóra (alelnök, La Leche Liga Magyarország Egyesület)
10.15-11.15 Mikor nyílik az aranykapu? Az apa-magzat kötődésről a párkapcsolat tükrében Andrek Andrea (meghívott előadó, pszichológus, szomato-pszichoterapeuta ELTE PPK Perinatális Szaktanácsadó szakirányú továbbképzés)
A szülő gyermek kapcsolat gyökerei mélyen a prenatális életidőre nyúlnak vissza. A magzattal való kapcsolat kialakításában nem csak az anyák, de az apák számára is mérföldkőnek számít a magzatmozgások észlelése. A várandósság előrehaladásával nő a magzat iránt táplált érzelmek intenzitása, a magzatmozgásokkal kapcsolatos tapasztalatok a kötődés erősödését hozzák. A gyermeket váró pár, valamint saját szüleikhez való kötődésük minősége is hatással van arra, hogy mennyire képesek odafordulni gyermekükhöz a várandósság kínálta változások különleges időszakában.
Az előadás fókuszában az apa-magzat kapcsolat és kötődés kialakulásának folyamata, valamint az ezt bejósló legfontosabb tényezők bemutatása áll egy hazai empirikus vizsgálat eredményeinek tükrében. Az optimális prenatális kötődés, a magzatra való ráhangolódás, a magzat jelzéseinek minél pontosabb értelmezése valójában az újszülöttről való gondoskodás „gyakorlóterepét” kínálja a várandós szülőknek. A várandósság alatt kibontakozott kapcsolódási élmények mentén „előfeszített” szülők könnyeben értik megszülető csecsemőjük jelzéseit, ami jó alapot teremt a gyermek biztonságos kötődésének kialakulásához. Ennek támogatása az egyik legfontosabb befektetés a jövőre nézve nem csak a család, hanem az egész társadalom szempontjából.
11.15-11.30 Szünet
11.30-12.30 Szoptatás és a csecsemők alvásának jellemzői Helen Ball (meghívott előadó, Durhami Egyetem Alváskutató Labor, Nagy-Britannia)
Az új szülők a rendelkezésre álló, ámde egymásnak ellentmondó információk rengetegében nehezen értik meg a csecsemő táplálása és alvása közötti kapcsolatot. Ráadásul sok olyan tanulmány született a csecsemők alvásáról, amelyek nem veszik sem a szoptató anya, sem a csecsemő sajátságos igényeit számításba. Az előadás során a humán csecsemőt más emlősök kicsinyeivel hasonlítjuk össze, majd azt fejtjük ki, hogy a biológiai szükségszerűségek milyen módon vezetnek különböző gondoskodási igényekhez és formákhoz, valamint hogyan tudjuk a szoptatott babák és a szoptató anyák igényeit kielégíteni. A Durham Szülő-Csecsemő Alvási Laborban folytatott kutatásaink és egyéb „szoptatásbarát” kutatók eredményét felhasználva tekintjük át jelenlegi tudásunkat a csecsemő éjszakai ellátására vonatkozó szülői attitűdökről és gyakorlatokról, valamint a szoptatott csecsemők alvásfejlődéséről.
Az előadásban a szoptatás és az anya-gyermek kötődés kapcsolatát tekintjük át szakirodalmi beszámolók alapján. A feladat nem könnyű, hiszen rendkívül sok féltudományos legenda övezi e két kiemelt anya-gyermek interakció lehetséges összefüggéseit, továbbá nem egységes a témát feldolgozó szakirodalom szóhasználata sem, sok esetben alapvető fogalmak keverednek (pl: bonding-attachment fogalmak). Figyelembe kell vennünk azt is, hogy tudományos szempontok szerint elemezzük két olyan folyamatnak a lehetséges kölcsönhatásait, melyek önmagukban sem – természetüknél fogva – vizsgálhatóak könnyen és megbízhatóan tudományos módszerekkel minden esetben. Kiindulási pontnak a Jansen és kollégái által 2008-ban publikált összefoglaló cikket használjuk, melyben feldolgozásra került az 1985 után angol nyelven megjelent, a kötődés és szoptatás kapcsolatát valamilyen módon vizsgáló publikációk jelentős hányada (Jansen, 2008). Az összefüggések előtt röviden áttekintjük az alapfogalmakat, a vizsgálni kívánt kölcsönhatások irányait és végül megbeszéljük a szakirodalmi adatokból levonható következtetéseket, ezek lehetséges jelentéseit.
14.30-14.45 Szünet
14.45-15.45 Szoptatás és termékenység W. Ungváry Renáta (La Leche Liga szoptatási tanácsadó)
Szoptatás idején a termékenység kérdésköre jellemzően a következő témák kapcsán merül fel:
Mi a helyzet a szoptatás fogamzásgátló hatásával? Rövid áttekintés a laktációs amenorrhea (LAM) módszerről
Hogyan lehet szoptatásbarát módon megelőzni a várandósság létrejöttét?
Hogyan lehet a szoptatási időszak alatt elősegíteni a termékenység visszaállását, ha már tervezzük a kistestvér érkezését?
Mit tehetünk akkor, ha a tervezettnél vagy a kívánatosnál hamarabb be kell fejezni a szoptatást például lombikprogramban való részvétel miatt? Szükséges-e ez valóban, vagy csak túlbiztosítás?
Milyen érzelmi és biológiai problémákat vethet fel, ha a szoptatott gyermeket a leendő testvére MIATT választjuk el? Az azonnali elválasztás hátrányai és nehézségei.
A felvetett problémák bemutatása után a lehetséges megoldásokra is szeretnék kitérni, illetve olyan lehetőségeket felvázolni, amelyek lehetővé teszik a szoptatás békés, fokozatos befejezését.
15.45-16.00 Szünet
16.00-17.00 A SIDS és a csecsemők biztonságos alvásának kapcsolata Helen Ball (meghívott előadó, Durhami Egyetem Alváskutató Labor, Nagy-Britannia)
Ezen a szekción megvizsgáljuk, hogy a járványkutatók hogyan tanulmányozták a tisztázatlan csecsemőhalálozást (SIDS-ként ismeretes – Sudden Infant Death Syndrome) és milyen, a baba kockázatát növelő tényezőket azonosítottak. Áttanulmányozzuk a kulcsfontosságú kockázati tényezőket (úgymint a hason alvás) és ezek elkerülésének módjait. Megnézzük, hogy milyen módon jöttek létre a különböző „biztonságos/abb csecsemőalvási” kampányok és a szülők hogyan fogadták ezeket. Példaként az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban használatos biztonságosabb csecsemőalvási kiadványokat mutatunk és a résztvevőket arra bíztatjuk, hogy megvitassák, hogy Magyarországon milyen biztonságosabb alvásra vonatkozó üzenetek juthatnának el a szülőkhöz.
Átrium terem
10.15-11.15 Tudományos információk és hatékony kommunikációs stratégiák az alvásproblémák kezelésében Kalmár Szandi (La Leche Liga szoptatási tanácsadó)
A gyakorlaton körüljárunk néhány tipikus alvásproblémát, amikben a családok az első 2 évben a leggyakrabban kérnek segítséget. Hogyan lehet hatékonyan támogatni a családokat ezekben a kérdésekben? Pontos információ és hatékony kommunikáció a kulcs. Népszerű tévhitek és személyes meggyőződések helyett a legújabb tudományos kutatások a gyerekek alvásfejlődéséről, a bioritmusról és a felnőttek alvás higiéniájáról segítenek megérteni, hogy mi az, ami normális és mi az, ami működik a gyakorlatban, úgy hogy közben az egész család pihentségét fókuszban tartjuk. Különböző családok, különböző igények, különböző megoldások.
11.15-11.30 Szünet
11.30-12.30 A közelség és távolság szabályozása az anya-gyerek kapcsolatban Verdes Dóra (La Leche Liga szoptatási tanácsadó)
A műhelyen megnézzük, hogyan függ össze a közelségre és a távolságra való képesség az anya és a gyermek oldalán, mi a kettejük szükséglete és szerepe ezen a téren a különböző életkorokban, és hogy hogyan kapcsolódik mindez a bizalom, a kontroll és a határtartás kérdéseihez. Áttekintjük, hogy a gyermek önállóságra való törekvéseire, valamint az anyával való érzelmi és fizikai közelségre való igényére az anya miképpen reagálhat, és hogy mindez hogyan befolyásolja a gyermek érzelem- és viselkedésszabályozó képességének fejlődését.
12.30-13.30 Ebédszünet
13.30-14.30 A közelség és távolság szabályozása az anya-gyerek kapcsolatban II. műhelymunka Verdes Dóra (La Leche Liga szoptatási tanácsadó)
A műhelyen lehetőségünk nyílik megtapasztalni a távolság és közelség szabályozásának finom eszközeit, saját belső megéléseinket a határaink, és ezek megtartására és kifejezésére való képességünk tekintetében. Feltérképezzük hiedelmeinket az anya és gyermeke közötti távolságot és közelséget illetően, és hogy vajon mindezt mi alakítja és befolyásolja bennünk.
14.30-14.45 Szünet
14.45-15.45 A szoptató anya családon belüli támogatása kommunikációs szemszögből Wouters Krisztina (La Leche Liga szoptatási tanácsadó)
A gyakorlat célja, hogy a szoptató anya körüli támogatói hálózaton belül (egészségügyi hálózat, társadalmi támogatás, stb) kifejezetten a családi támogatás szerepére és lehetőségeire koncentráljon. Az anya döntését a szoptatással kapcsolatban (azaz, hogy szoptat-e vagy sem), majd a szoptatás sikerességét és időtartamát nagyban befolyásolja, hogy a közvetlen környezetében élők milyen attitűddel viseltetnek a csecsemő ellátásával és az anya “kötelességeivel” szemben. A szűk családon belül gyakran előfordul, hogy az apuka és a nagyszülők szóban ugyan támogatják a szoptatást, ám nem vagy nem megfelelő módon tehermentesítik az anyát. A családon belüli segítségnyújtás speciális esete, amikor szakmabeli próbál a saját családján belül támogató személlyé válni. Gyakorlati példákon keresztül fogjuk szemlélteni a családon belüli szoptatástámogatás lehetséges módozatait és korlátait
15.45-16.00 Szünet
16.00-17.00 Szoptatás és termékenység II. műhelymunka W. Ungváry Renáta (La Leche Liga szoptatási tanácsadó)
Az előadást követő gyakorlaton konkrét esetek elemzésén keresztül nyerhetünk áttekintést a szopatás és a termékenység témájának komplexitásáról. Szoptatás idején a termékenység kérdésköre jellemzően a következő témák kapcsán merül fel:
Mi a helyzet a szoptatás fogamzásgátló hatásával? Rövid áttekintés a laktációs amenorrhea (LAM) módszerről
Hogyan lehet szoptatásbarát módon megelőzni a várandósság létrejöttét?
Hogyan lehet a szoptatási időszak alatt elősegíteni a termékenység visszaállását, ha már tervezzük a kistestvér érkezését?
Mit tehetünk akkor, ha a tervezettnél vagy a kívánatosnál hamarabb be kell fejezni a szoptatást például lombikprogramban való részvétel miatt? Szükséges-e ez valóban, vagy csak túlbiztosítás?
Milyen érzelmi és biológiai problémákat vethet fel, ha a szoptatott gyermeket a leendő testvére MIATT választjuk el? Az azonnali elválasztás hátrányai és nehézségei.
Fake ID requirements for www.lll.hu customers application, english version
buying fake id on sites like idhurry or idgod is not acceptable either for young mothers or for their children. These fake id are designed for students and alcohol purchases and are not accepted on LLL.hu