Előadásomban röviden áttekintem a gyermekágyas időszakban előforduló hangulati zavarokat, ezek tüneteit és előfordulási gyakoriságukat. Kitérek a kezeletlen problémák későbbi következményeire, hogy miért fontos felismernünk a hangulati zavarokat, és segítséget nyújtanunk az ezekkel küzdő édesanyáknak. Kiemelem, hogy milyen formában találkozhat a szoptatástámogatásban dolgozó szakember a hangulati zavarok tüneteivel, illetve hogy hogyan hathatnak a hangulati zavarok a szoptatásra, a csecsemővel való kapcsolatra. Miért fontos a szoptatás támogatása, milyen preventív és gyógyító hatása lehet. Milyen lehetőségei vannak a szoptatástámogató szakembereknek a különböző színtereken, hogy támogassák a hangulati zavarokkal küzdő édesanyákat.
11.30-11.45 Szünet
11.45-12.45 Szoptatás és pótlás- mikor, miért, mennyit, hogyan?
Előadásomban áttekintjük a mikor elég az anyatej kérdéskörét, a babák szopási szokásainak változását, az anyatejmennyiség növelésének lehetőségeit, megvalósulásának feltételeit, mikor van szükség pótlásra, a pótlás mennyiségét, és az adás módját.
12.45–13.45 Ebédszünet
13.45-14.45 Az érzelmi és fiziológiai szabályozás jelentősége csecsemőkorban
Az anya-csecsemő interakciók jelentősége a gondozási folyamatban, a szoptatásban, a jelölt tükrözés. A kötődési kapcsolat, a válaszkész gondoskodás. A szoptatás változása a csecsemő korával a kommunikáció tükrében. Félrecsúszások, megakadások az anya-gyermek kommunikációban, feldolgozatlan traumák, mentális zavarok hatása az inetrakciókra. Regulációs zavarokhoz vezető kommunikáció, félrecsúszások, ezek kezelése.
A szoptatás nem csupán táplálás, hanem egyúttal immunológiai védelmet is nyújt, megnyugtatja a csecsemőt, segíti elalvását és fajdalomcsillapító hatású, az anya-csecsemő kommunikáció alapvető eszköze. Az előadás azt a kérdéskört járja körbe, hogy ennek fényében hogyan, miért, milyen hatások révén alakul az elválasztódási folyamat. Milyen tényezők befolyásolják az anya és a kisgyermek szoptatással kapcsolatos magatartását? Hogyan és miért jut el anya és gyermeke a teljes rendelkezésre állástól a szocializációs folyamat segítségével az egyre ritkuló szoptatások korszakához? Milyen tényezők befolyásolják, hogy mikor lesz vége? Szó lesz még jellegzetes elakadásokról, arról hogyan tud segíteni ezekben egy La Leche Liga csoport, és mikor van szükség szakemberre. Végül vetünk egy pillantást arra is, hogy mit mond a tudomány a hosszú távú szoptatás anyára es gyermekre gyakorolt hatásairól.
Boróka terem (kisterem)
10.30-11.30 Kommunikációs elakadások a tanácsadásban
A tanácsadási helyzetben sokszor tapasztalhatjuk, hogy az általunk átadott szoptatási, csecsemőellátási, vagy egyéb információ nem hatékony: mintha meg sem hallaná az anya, amit mondunk. A sikeres kapcsolatteremtés után is elképzelhető, hogy az anya “bezár”, elutasítja a további segítséget. Ennek a jelenségnek az okait járjuk körbe kommunikációs szempontból C. Rogers és T. Gordon modellje alapján. Megvizsgáljuk a leggyakoribb közléssorompókat, a jelenleg társadalmilag legelfogadottabbakat helyezve a középpontba. Gyakoroljuk a hallgatókkal a közléssorompók elkerülésének lehetséges módjait.
11.30-11.45 Szünet
11.45-12.45A szül(et)ésélmény rövid és hosszútávú hatása a szoptatásra
Az utóbbi évtizedben aranyóráról, korai bőrkontaktus fontosságáról számos szakmai cikket olvashattunk. Szerencsére mára már nem kérdés, hogy az anya és baba szeparációja gyakran okoz szoptatási nehézségeket a későbbiekben, így a legtöbb intézmény nagy hangsúlyt fektet a szülés után együtt töltött időre. Ezen a kiscsoportos beszélgetésen arra keressük a választ, hogy lehet-e összefüggést találni a vajúdás és szülés élménye, az első órák megélése, és a szoptatás kimenetele között.
A segítő munka folyamán az egyik leggyakoribb pszichés ártalom a kiégés. Megelőzése és kezelése azért is fontos, mert kihat az élet minden területére és tartós stresszt okozva ez egészséget is veszélyezteti. A műhelymunka során szó lesz a pihenés, a feltöltődés, a pozitív impulzusok fontosságáról. A konkrét gyakorlatokkal hasznos és azonnal alkalmazható ötleteket gyűjtünk ezekre, amelyek hozzájárulnak a lelki egészség megőrzéséhez.
14.45-15.00 Szünet
15.00-16.00 A szoptatás támogatása pótlás adása mellett – alternatív etetési eszközök (sns, pohár, fecskendő, stb.) gyakorlati alkalmazása
Azokban az esetekben, amikor egy babának átmenetileg vagy hosszabb távon pótlásra van szüksége, hogyan tudjuk a számára a szükséges pótlást olyan eszközzel, ütemezéssel és mennyiségben adni, ami a baba szopás technikáját, szopási hajlandóságát, a tejmennyiség növelését, összességében a szoptatás hosszútávú fenntartását nem zavarja meg. Az életkortól, a pótlás mennyiségétől, az édesanya preferenciájától valamint a tervezett pótlásos időszak időtartamától függően különböző eszközök jönnek szóba. Az sns-készülék, a fecskendő, az itatópohár, a kanál és egyéb speciális eszközök használatának előnyeit és esetleges nehézségeit járjuk körbe, figyelembe véve a szopás és evés élettani és érzelmi hátterét, valamint a táplálásnak az anya-baba kapcsolatban betöltött szerepét csecsemőkorban.